Algemeen
De afkorting DROP staat voor Decentrale Regelgeving en Officiële Publicaties.
Ja, dat doen we op verschillende manieren. Voor het gebruik van de applicatie DROP en de bijbehorende functie Word-import zijn er handleidingen en e-learnings ontwikkeld. Als u wilt weten wat het publicatieregime is volgens de Wet elektronische publicaties (Wep), dan kunt u dit overzicht van publicaties raadplegen. U bent ook van harte welkom op een van onze regiobijeenkomsten. Tijdens deze fysieke bijeenkomst informeren we u over het gebruik van DROP én gaan we graag met u in gesprek.
U kunt de bekendmakingen die u via DROP geplaatst heeft in een digitaal gemeente-, provinciaal-, waterschapsblad of blad gemeenschappelijke regelingen óók op uw eigen website tonen. Hiervoor kunt u door uw websiteleverancier een koppeling (API) laten maken die gebruik maakt van onze webservice. Meer informatie over deze koppeling vindt u op de pagina Bestanden en hergebruik van Overheid.nl.
Het advies is om bij de plaatsing op uw website uitdrukkelijk te vermelden dat het daar om een kopie van de officiële bekendmaking gaat.
In DROP staat de auteursrechtelijke bescherming altijd aangevinkt. Dit zorgt ervoor dat bij de publicaties een melding wordt gegeven dat op de stukken auteursrecht van toepassing kan zijn. Als u dat niet wenst dan kunt u ervoor kiezen om het vinkje uit te zetten in DROP.
Praktische vragen
U kunt gebruikers aanmelden via Formulier II: aanvraag en wijziging gebruikersaccounts. Als er wijzigingen zijn in de contactpersoon van uw organisatie voor KOOP dan kunt u Formulier I: aanmelding en wijziging contactpersoon gebruiken.
Wilt u meer weten over de rollen van contactpersonen en gebruikers? Bekijk dan deze informatiepagina.
Ja, de kosten voor het gebruik van DROP zijn vastgelegd in artikel 2.6 en bijlage 2 van de Regeling elektronische publicaties. Deze zijn gebaseerd op het aantal inwoners. Deze kosten worden jaarlijks doorbelast.
Invoeren in DROP
De stukken die u digitaal ter inzage moet leggen kunt u in DROP bij stap 3 'Metagegevens' toevoegen. Hier uploadt u de documenten en geeft u aan op welke datum de reactietermijn verloopt. In onze handleiding DROP leest u hoe dat precies in zijn werk gaat.
Meer informatie over de sinds 1 juli 2023 geldende verplichting tot digitale terinzagelegging vindt u op deze pagina.
Dit hangt af van de hoeveelheid documenten en de kwaliteit van uw internetverbinding. Ter illustratie: tijdens een test duurde het uploaden van 100 PDF’s van elk 800 kb ongeveer 1 minuut en 15 seconden.
Door te publiceren in DROP wordt het consolidatieproces automatisch geregeld. De wizards in DROP begeleiden u in het publiceren en consolideren van regelingen. Dit voorkomt dubbele en foutieve invoer en/of het vergeten van stappen in het consolidatieproces. Zo draagt DROP bij aan een correct publicatie- en consolidatieproces.
De functionaliteiten in DROP zorgen er bijvoorbeeld voor dat verordeningen niet kunnen worden bekendgemaakt zonder consolidatie. Ook is het niet mogelijk om regelingen te depubliceren.
Hoe u binnen DROP enkelvoudig kunt consolideren leest u in onze handleiding.
In de Bekendmakingswet staat vermeld wanneer u een regeling redactioneel mag bijwerken. Bij deze actie wordt er geen nieuwe versie van de regeling gemaakt. U brengt de wijzigingen aan in de huidige versie van de regeling. Bij deze actie wordt ook geen bekendmaking met de wijzigingen in het publicatieblad gepubliceerd.
Let op! Het niet mogelijk om een bekendmaking redactioneel bij te werken.
Bij het aanmaken van een publicatie kent u een rubriek toe. Wanneer u de publicaties in de juiste rubriek indeelt en de juiste gebiedsmarkering gebruikt, dan worden burgers die zich hiervoor hebben aangemeld, geïnformeerd over uw publicatie.
Als u wilt weten wat het publicatieregime is volgens de Wep, dan kunt u dit overzicht van publicaties raadplegen.
In DROP vindt u Participatie onder publicatiesoort “Overige”. Hier kunt u voor type 'Participatie' kiezen.
Wordt participatie op een specifieke locatie toegepast, dan kunt u bij metadataveld gebiedsmarkering de specifieke locatie op de kaart toevoegen. Voegt u geen specifieke locatie toe, dan geldt de publicatie over het hele bestuursgebied.
Bij het aanmaken van een publicatie kunt u bij de metagegevens een gebiedsmarkering invoeren. Dat doet u in de Kaartmodule. Wanneer u bij de publicaties de gebiedsmarkering en het juiste effectgebied aangeeft, dan worden inwoners die zich voor dit gebied hebben aangemeld geïnformeerd over uw publicatie.
Bekijk ook de Instructievideo gebiedsmarkering en effectgebied Digitaal Loket. Deze video gaat specifiek over het Digitaal Loket, maar in DROP werken gebiedsmarking en effectgebied vergelijkbaar.
Lees het kennisitem Ingevoerde publicaties in Berichten over uw Buurt.
De kennisgeving van een buitenplanse omgevingsplanactiviteit (BOPA) publiceert u via DROP in een gemeenteblad. Net als bij de kennisgeving van een reguliere omgevingsvergunning moet u aangeven op welk gebied de publicatie van toepassing is.
In tegenstelling tot bij een reguliere omgevingsvergunning kunt u de gebiedsmarkering niet aangeven via de Kaartmodule in DROP. In plaats daarvan stuurt u een apart GML-bestand mee. Dit GML-bestand bevat de geometrische informatie van de gebiedsmarkering en wordt gemaakt via de plansoftware van uw gemeente.
Het aanleveren van een BOPA inclusief het GML-bestand kan zowel via DROP als via de 3PAS-koppeling.
In DROP is het documenttype Omgevingsvergunning | afhandeling met planafwijking beschikbaar onder Vergunningen. Bij dit documenttype moet u het GML-bestand meesturen.
DROP is gekoppeld aan de Landelijke Voorziening Bekendmaken en Beschikbaarstellen (LVBB). Het GML-bestand met de gebiedsmarkering wordt hierdoor automatisch doorgestuurd. Vervolgens is de gebiedsmarkering zichtbaar in het onderdeel Regels op de kaart in het Omgevingsloket.
De Xopus editor, om documenten aan te passen in DROP, werkt sinds de update van Firefox op 16 april 2025 weer in de Firefox-browser. Gebruik bij voorkeur Firefox als browser, omdat met Chrome of Edge het niet altijd mogelijk is om lange documenten te laden in DROP. Ongeacht de browser, raden we aan om de functie Word-import te gebruiken bij het maken van een nieuwe publicatie.
Overige vragen
Staat het antwoord op uw vraag niet op deze pagina? U kunt contact opnemen met het implementatieteam Officiële Publicaties. Dit kan via implementatie.op@logius.nl of via het contactformulier.